عفونت واژن

در این مطلب می‌خواهیم عفونت واژن را بشناسیم ، و بعد علائم عفونت واژن را بررسی کنیم و در آخر درباره‌ی راه های درمان عفونت واژن صحبت کنیم. عفونت واژن ممکن است در اثر قارچ یا باکتری و یا ویروس باشد.
عفونت واژینال با درد و سوزش همراه است.

عفونت واژن [ واژینیت ] چیست؟

عفونت واژن به التهاب شدن دیواره‌ها و مجرای تناسلی در زنان گفته می‌شود. که آن را با نام واژینیت نیز می‌شناسند. انواع عفونت واژن علائم مختلفی دارد. تشخیص نوع عفونت واژن و درمان توسط پزشک انجام می‌شود. از عمده علائم عفونت در واژن سوزش و درد می‌باشد.

انواع عفونت واژن

عفونت واژن انواع مختلفی دارد:

 • عفونت قارچی
 • عفونت باکتریایی
 • عفونت ویروسی
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • تریکومونیازیس
 • واکنش‌های آلرژیک

واژن زنان ترشحات مختلفی دارد. این ترشحات رقیق هستند. و این کار روشی‌ست که واژن ، خود را با آن تمیز می‌کند. این ترشحات بویی ندارند و موجب خارش و سوزش نمی‌شوند.
در داخل واژن باکتری‌های مفید و مضر باهم زندگی می‌کنند. هرگونه تغییر در تعادل این باکتری ها باعث می‌شود علایم آن در واژن مشاهده شود. سوزش و درد در وازن از علامت‌های شایع عفونت واژن است.
به عبارتی، عفونت واژن در اثر تغییر تعادل میان باکتری‌های مفید و مضر است. اگر تعداد باکتری‌های مضر بیش‌تر از باکتری‌های مفید باشد علائم بیماری در واژن پیدا می‌شود. عفونت واژن علائم مختلفی می‌تواند داشته باشد که بررسی می‌کنیم.

علائم عفونت واژن

عفونت واژن مانند هر بیماری دیگری، علائم خود را در بدن نشان می‌دهد. از نشانه‌های پیدایش عفونت در واژن ، تغییر در رنگ و بوی ترشحات داخل واژن است.
اگر ترشحات بوی زننده‌ای داشته باشد و یا موجب خارش و سوزش بشود نشان دهنده‌ی وجود عفونت واژن است. باید بدانید که ایجاد رابطه‌ی جنسی در چنین شرایطی، می‌تواند بیماری را تشدید کند. این بیماری می‌تواند قارچ باکتری و یا ویروس باشد.

می‌توان گفت باتوجه به مشاهدات در اکثر بیماران که با عفونت واژن درگیر بودند، در صورت وجود علائم زیر، حتما باید به پزشک مراجعه کرد و راه درمان را پیش گرفت:

 • تغییر در بوی ترشحات واژن
 • تغییر در غلظت ترشحات واژن
 • خارش واژن
 • تورم و التهاب محیط بیرونی واژن
 • سوزش هنگام ادرار
 • رابطه‌ی جنسی دردناک

برای گرفتن نتیجه‌ی دقیق‌تر در تشخیص بیماری، بهتر است یک یادداشت از علائم و روز و ساعت دقیق از هر کدام را بنویسید و به دکتر خود مراجعه کنید. هرکدام از انواع عفونت‌های واژن تشخیص مخصوص و درمان منحصربه‌فردی دارند.

انواع عفونت های واژن و علائم آن‌ها

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال ( عفونت واژن ) ، یکی از علت‌های شایع پیدایش علائم واژینیت در خانم‌ها در سنین بارداری است. واژینوز باکتریال در اکثر موارد از تغییر PH واژن به‌وجود می‌آید. روابط جنسی پرخطر ، انجام دوش واژینال و عدم رعایت بهداشت فردی می‌توانند باعث بروز این بیماری بشوند. این بیماری میتواند بدون علامت باشد. بنابراین چک آپ فردی برای بهتر شدن روند درمان کمک کننده است.

علائم واژینوز باکتریال

از شایع‌ترین علائم واژینوز باکتریال ( عفونت واژن ) تغییر در بو و بافت ترشحات واژن است. افرادی که این بیماری را داشته‌اند گزارش داده‌اند که بعد از انجام رابطه‌ی جنسی احساس سوزش و خارش در واژن داشته‌اند.
با این حال نیمی از افراد علائم را گزارش نداده‌اند و پزشک آنها بعد از انجام آزمایشات مخصوص واژن ، به این بیماری پی برده و راه درمان را پیش گرفته است.
پس تشخیص پزشک مهم است.

عوارض عفونت واژینوزباکتریال

عفونت واژینوز باکتریال ( عفونت واژن ) می‌تواند باعث ناباروری و یا حاملگی خارج از رحم شود. همچنین در بارداری مشکلاتی مانند تولد نوزاد کم وزن و یا زایمان زودرس را به‌وجود می‌آورد. قبل از درگیری با عوارض این بیماری بهتر است پیشگیری کرد. چک آپ فردی باعث میشود حتی اگر علائم بیماری را مشاهده نکردید بتوانید این بیماری را تشخیص دهید و برای درمان آن اقدام کنید.

درمان عفونت واژینوز باکتریال

درمورد عفونت واژن حتما باید اطمینان حاصل کنید که از طریق رابطه‌ی جنسی انتقال پیدا کرده است. و علائم را به دقت بررسی کنید.
این بیماری با آنتی بیوتیک قابل درمان می‌باشد.

عفونت تریکومونیازیس

تریکومونیازیس ، یک بیماری مشترک مقاربتی می‌باشد. یک انگل تک سلولی به نام Trichomonas vaginalis عامل این بیماری است. در مردان، مجرای ادرار درگیر این عفونت انگلی می‌شود. و در زنان، واژن شایع‌ترین محل بروز عفونت است.

علائم عفونت تریکومونیازیس

این نکته قابل توجه است که بیماری‌ های مقاربتی معمولا علائم ندارند. این علائم ممکن است مدتی مخفی بمانند. این بیماری در مردان تقریبا هیچ علامتی ندارد. علائم عفونت تریکومونیازیس در واژن زنان، بین 5 الی 28 روز بعد می‌تواند خود را نشان دهد. اما زودتر از این مدت هم می‌شود تشخیص داد و برای درمان اقدام کرد.
علائم این بیماری در زنان به این شکل است:

 • تغییر رنگ ترشحات وازن به زرد، خاکستری و سبز
 • بوی بد و زننده ی ترشحات وازن
 • احساس درد هنگام انجام عمل ادرار و برقراری رابطه‌ ی جنسی
 • تحریک و التهاب و خارش ناحیه ی تناسلی
 • درد زیر شکم

عوارض عفونت تریکومونیازیس

بیماران گزارش داده‌اند که نوزادان نارس و با وزن کم به دنیا آورده‌اند.
همچنین این بیماری افزایش خطر انتقال ویروس HIV را بالا می‌برد.

درمان عفونت تریکومونیازیس

این بیماری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.
از این رو بهتر است هردو شریک جنسی به درمان اقدام کنند.
معمولا پزشکان برای درمان عفونت تریکومونیازیس واژن از داروی مترونیدازول کمک می‌گیرند.
اما به‌طور کلی هر کدام از انواع عفونت ها روش خاص خود را برای درمان نیاز دارد.
اگر در ناحیه‌ی تناسلی احساس سوزش یا درد میکنید جدی بگیرید.
همچنین علائم دیگری که گفته شده را چک کنید.
درمورد اینکه بیماری قارچ یا باکتری یا ویروس است اطمینان حاصل کنید. و درمان را پیش بگیرید.

عفونت قارچی واژن [برفک یا کاندیدیازیس واژن]

قارچ ها همیشه در واژن حضور دارند. علائم بیماری فقط زمانی ظاهر می‌شود که تعادل قارچ ها به‌هم خورده باشد.
علائمی که تحت تاثیر عواملی مانند بارداری، دیابت، استفاده از قرص‌های ضدبارداری و آنتی‌‌بیوتیک بروز می‌کنند.
عفونت قارچی واژن یکی از عمده دلایل سوزش واژن است.
استفاده از دوش واژینال، پوشیدن لباس زیر تنگ و اسپری های بهداشتی زنانه باعث بروز این بیماری می‌شود. هنوز تاثیر رابطه‌ی جنسی بر این بیماری ثبت نشده است.

علائم عفونت قارچی واژن

 • خارش و سوزش واژن
 • درد شدید واژن
 • درد هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی
 • سوزش هنگام ادرار
 • ترشحات خاکستری رنگ و مایل به سفید
 • ترشحات به شکل غلیظ و پنیری

سخن آخر

دانستیم که بیماری‌های عفونی و عفونت های واژن انواع و عوامل مختلفی دارند.
استفاده از دوش‌های واژینال، قرص‌های ضدبارداری و عدم رعایت بهداشت فردی می‌تواند زمینه را برای بروز بیماری‌های عفونی فراهم کند.
در روابط جنسی خود حتما از وسایل پیشگیری استفاده کنید و بهداشت فردی را در اولویت قرار دهید.

انواع محصولات بهداشتی و جنسی و دارویی را از سایت گیزلین آل می‌توانید تهیه کنید.
اگر قبلا از محصولات سایت ما خرید کردید و نظری دارید برامون کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.