زگیل تناسلی

بیماری پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از رایج ترین بیماری های جنسی می باشد. این بیماری که صد نوع مختلف دارد، منجر به ایجاد زگیل تناسلی و انواع سرطان می شود. البته لازم به ذکر است که این ویروس به ندرت منجر به سرطان می شود. نوع تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی موجب سرطان بخش دهانه رحم، بیضه، واژن و انتهای گلو می شود. این عفونت معمولا از طریق رابطه جنسی و تماس پوستی انتقال می یابد. واکسن HPV می تواند از مبتلا شدن شخص به این بیماری جلوگیری کند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

نشانه ها:

در اکثر مواقع سیستم ایمنی بدن ویروس پاپیلومای انسانی را قبل از ایجاد زگیل تناسلی از بین می برد. زگیل های تناسلی به صورت ضایعات صاف و برآمدگی های گل کلم مانند بروز می کنند. در زنان زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی در نزدیکی دهانه خارجی واژن و کنار مقعد بوجود می آید. در مردان زگیل تناسلی در روی آلت تناسلی، کیسه بیضه و اطراف مقعد بوجود می آید.

سرطان دهانه رحم:

تقریبا همه ی موارد سرطان دهانه رحم توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. ولی تقریبا 20 سال و حتی بیشتر طول می کشد تا عفونت به مرحله سرطان برسد. عفونت پاپیلومای انسانی در مراحل اولیه معمولا علائم مشهودی ندارد. واکسن ویروس مذکور بهترین راه مقابله با آن است.

به این دلیل که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه علائم شاخصی ندارد، حیاتی است که زنان به صورت مرتب و پیوسته وضعیت واژن خود را کنترل کنند تا اگر تغییر کوچکی به وجود آمد، آن را تشخیص دهند.

سرطان دهانه رحم

دلایل بروز زگیل تناسلی:

عفونت وقتی ایجاد می شود که ویروس پاپیلومای انسانی از طریق بریدگی و زخم وارد بدن شود. و می تواند از طریق تماس انتقال یابد.HPV توسط رابطه جنسی مستقیم، مقعدی و دهانی منتقل می شود.

اکثر کسانی که ناقل این ویروس هستند، از بیماری خود اطلاعی ندارند. این بدین معنی است که حتی کسانی که هیچ علائمی ندارند هم می توانند این ویروس را در بدن خود داشته باشند. در موارد خاص مادری که این عفونت را دارد، می تواند ویروس را در هنگام زایمان به فرزند خود انتقال دهد. که منجر به ایجاد زگیل در نواحی تنفسی نوزاد مانند گلو می شود.

راه های درمان:

در اکثر مواقع عفونت به خودی خود از بین می رود و درمان خاصی برایش وجود ندارد. و مهم ترین کاری که بیمار باید بکند این است که به صورت سالانه برای چک آپ و معاینه به پزشک خود مراجعه کند و اگر سلولی تغییر ماهیت داده باشد، نیاز به مجموعه ای از کارهاست که از رشد آن جلوگیری شود.

زگیل های نواحی تناسلی می توانند توسط روش هایی مانند سوزاندن با جریان برق و منجمد کردن با گاز نیتروژن مایع درمان شوند. ولی از بین رفتن زگیل ها تنها صورت سوال را پاک میکند و ویروس همچنان در بدن می ماند. در نهایت همان طور که گفته شد درمانی مخصوص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود ندارد.

جلوگیری:

شاید استفاده از کاندوم بهترین و ساده ترین راه جلوگیری از انتقال این ویروس باشد. البته می توان از ژل های آنتی باکتریال و کاندوم های ضد قارچ برای جلوگیری از حساسیت و بروز مشکلات مشابه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
...
سلام !
اینجا میتونی هر سوالی داشتی بپرسی!