زود انزالی و راه های درمان آن

انزال به خروج منی از بدن گفته می شود. زود انزالی و یا انزال زودرس زمانی اتفاق می افتد که انزال زودتر از موعد و خیلی سریع باشد. زودانزالی از لحاظ فیزیکی هیچ نگرانی ای ندارد ولی منجر به کاهش لذت جنسی و سردی رابطه زوجین شود. از لحاظ آماری از هر سه مرد بین سنین 18 تا 59، یک نفر به این عارضه مبتلا است. عمدتا دلیل اصلی زود انزالی، مسائل روانی می باشد، در عین حال نمی توان نقش مسائل فیزیکی را نیز منکر شد. در این مقاله دلایل بروز زود انزالی و راه های درمان آن توضیح داده شده است.

اندام تناسلی مردانه
تصویر 1: شماتیک اندام تناسلی مردانه

انزال چطور کار می کند؟

انزال توسط سیستم عصبی کنترل می شود. وقتی مردان تحریک می شوند، سیگنال هایی به مغز فرستاده می شود و وقتی آن ها به یک حد از لذت رسیدند، این بار سیگنال هایی از مغز به اندام های تولید مثلی آن ها فرستاده می شود. این عمل باعث می شود تا مایع منی از بیضه ها خارج شود. انزال دو مرحله دارد:

مرحله 1: تولید منی

در این مرحله اسپرم از بیضه ها خارج و به سمت پروستات می رود تا مایع منی را تولید کند. همان طور که در شکل 1 مشخص است، مجرای منی لوله ای است که به حرکت اسپرم از بیضه به پروستات کمک می کند.

مرحله 2: خروج منی

در این مرحله عضلات پایین بیضه ها منقبض شده و باعث خروج منی از بیضه ها می شود. معمولا ارگاسم (ارضای جنسی) و انزال همزمان اتفاق می افتند. در تعداد کمی از موارد دیده شده است که بعضی از مردان، ارگاسم بدون انزال داشته اند.

آیا زود انزالی و اختلال نعوظ به هم مرتبط اند؟

بعضی مواقع زود انزالی برای مردانی که اختلال نعوظ دارند هم اتفاق می افتد. این دو عامل به یکدیگر بستگی ندارند و می توانند مستقلا اتفاق بیفتند. به این دلیل که بعد از انزال، نعوظ از بین می رود، تشخیص این دو عارضه از یکدیگر سخت است. به هرحال درمان اختلال نعوظ در اولویت می باشد.

دلایل زود انزالی:

متاسفانه تاکنون دلیل قاطعی برای زودانزالی مشخص نشده است. نقش سروتونین در انزال بسیار مهم است. این انتقال دهنده عصبی در بدن توسط اعصاب ساخته می شود. مقدار زیاد سروتونین در مغز باعث افزایش مدت زمان ارگاسم و مقدار کم آن در مغز موجب زود انزالی می شود.

دلایل عصبی:

 • افسردگی
 • استرس
 • داشتن حس گناه
 • انتظار های بیجا در مورد رابطه جنسی
 • سابقه سرکوب شدگی جنسی
 • کمبود اعتماد به نفس
 • مشکلات زناشویی

زودانزالی و سن:

زود انزالی در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد و کهولت سن، عامل اصلی زود انزالی نمی باشد. با این حال با افزایش سن احتمال بروز مشکلات نعوظ بیشتر می شود. در مردان مسن، نعوظ و شق شدن آلت به مانند سنین جوانیشان نیست.

زود انزالی و شریک جنسی:

با بروز زود انزالی، احتمال دارد صمیمیت شما با همسرتان کمتر شود. حتی ممکن است عصبانی، خجالت زده و یا ناراحت شوید و حتی نزدیک همسر خود هم نروید. زودانزالی نه تنها تاثیر بدی روی شما دارد بلکه روی شریک جنسیتان هم اثر سوئی می گذارد. به طور کلی زود انزالی منجر به سرد شدن رابطه زوجین می شود.

صحبت کردن رودربایستی  در مورد مشکل زود انزالی قدم بزرگی است. سکس تراپی نیز می تواند کمک شایانی بکند. تمریناتی مانند اسکوئیزینگ (Squeezing) می تواند به شما و شریک جنسیتان کمک کند تا مدت زمان ارگاسم را به تعویق بیندازید. (در قسمت راه های درمان این مقاله در مورد این تکنیک بیشتر بخوانید.) از همه مهم تر زوجین باید به آرامش برسند. استرس و نگرانی می تواند زودانزالی را بدتر کند.

زود انزالی و سردی روابط زناشویی
تصویر 2: زود انزالی یکی از عوامل اصلی سردی روابط است.

تشخیص انزال زودرس:

طبیعی است که مردان حداقل به اندازه کمی روی انزال خود کنترل داشته باشند و اگر کسی احساس می کند که هیچ کنترلی روی انزال خود ندارد، یعنی مشکل زود انزالی دارد.

بهترین و ایده آل ترین کار، گرفتن مشاوره از پزشک مربوطه است. پزشک می تواند تشخیص دهد که انزال زود و یا دیر اتفاق می افتد و یا اصلا اتفاق نمی افتد. او می تواند توسط تست های بدنی و پرسیدن سوال های زیر به مشکلات زود انزالی شما پی ببرد:

 • زود ارضایی چند وقت یک بار اتفاق می افتد؟
 • چه مدتی است که این مشکل را دارید؟
 • آیا این مشکل با هر بار انجام دادن رابطه جنسی برای شما اتفاق می افتد؟
 • زود انزالی چقدر روی کیفیت رابطه جنسی شما تاثیر گذاشته است؟
 • رابطه شما با همسرتان چگونه است؟
 • آیا حس کرده اید موردی هست که این مشکل را شدید تر می کند؟ (مثلا سیگار کشیدن، مصرف داروی خاص و …)

درمان انزال زودرس:

روان درمانی، رفتار درمانی و استفاده از دارو راه های اصلی درمان زود انزالی است. شما می توانید با مشاور گرفتن از پزشک مربوطه بهترین راه را انتخاب کنید. همچنین می توان از چند راه حل، در کنار هم بهره برد.

روان درمانی:

روان درمانی می تواند به حل مسائل روانی و احساسی شما که منجر به مشکلات زناشویی می شود، کمک کند. همچنین به شما یاد می دهد که چطور در رابطه جنسی کمتر احساس نگرانی کنید. این نوع از درمان می تواند به تنهایی و یا به همراه روش های دارویی استفاده شود.

رفتار درمانی:

در این روش از تمریناتی استفاده می شود که انزال و ارگاسم را به تعویق می اندازد. تکنیک فشار (squeeze) و توقف و شروع (start-stop) از جمله روش های فیزیکی هستند. این روش ها تاثیر زیادی در بهبود دارند ولی به صورت دائمی نیستند.

 • تکنیک فشار (squeeze)

در این روش رابطه جنسی تا آستانه ارگاسم ادامه می یابد. به محض اینکه به انزال نزدیک شدید، کلاهک آلت خود را طوری فشار دهید که نعوظ به صورت جزئی از بین برود. و این عمل را چند بار تکرار کنید. روش فشار به شما کمک می کند تا کنترل بیشتری روی ارگاسم خود داشته باشید.

 • تکنیک توقف و شروع (stop-start)

در این روش تحریک آلت تا نزدیک شدن به انزال ادامه می یابد. بعد از این لحظه رابطه جنسی را متوقف کنید و بعد از اینکه تمایلتان برای به انزال رسیدن کمتر شد، دوباره به تحریک خود ادامه دهید. این پروسه را سه بار تکرار کنید تا در مرحله چهارم به ارگاسم برسید.

درمان پزشکی:

هیچ داروی قطعی ای برای درمان زود انزالی وجود ندارد. هرچند استفاده از ژل ها و اسپری های تاخیری می تواند به صورت موقتی مشکل زود انزالی را حل کنید. شما می توانید از طریق لینک، محصولات تاخیری (کاندوم، ژل و اسپری) مورد نیاز خود را از گیزلین آل تهیه کنید.

درمان دارویی:

پزشکان می گویند که مردان و زنانی که از دارو های ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار تاخیر در انزال اند. داروهایی مانند fluoxetine، paroxetine، sertraline، clomipramine و tramadol  سطح سروتونین بدن را تغییر می دهند و در نهایت موجب تاخیر در انزال می شوند. داروهای مربوطه، بسته به نسخه پزشک می توانند هر روز و یا در روزی که رابطه جنسی خواهید داشت، مصرف شوند. اکثر پزشکان مصرف 2 الی 6 ساعت قبل از رابطه جنسی را پیشنهاد می کنند.

ژل و اسپری های بی حس کننده:

معمولا از این محصولات 20 الی 30 دقیقه قبل از رابطه جنسی استفاده می شود. لازم به ذکر است که اگر مواد بی حس کننده مدت زمان طولانی بر روی آلت شما بمانند، موجب از دست رفتن ارگاسم می شوند. نکته مهم دیگر این است که قبل از دخول حتما باید آلت مردانه شسته شود زیرا در غیر این صورت باعث بی حسی واژن و تاخیر در انزال همسر خود نیز می شوید. راه دیگر جلوگیری از این اتفاق، استفاده از کاندوم است. شما می توانید از طریق لینک، محصولات تاخیری (کاندوم، ژل و اسپری) مورد نیاز خود را از گیزلین آل تهیه کنید.

بعد از درمان:

با توجه به اینکه هیچ روش قطعی ای برای درمان زود انزالی وجود ندارد ولی می توان با استفاده از روش های گفته شده، مشکل زود انزالی 95% مردان را حل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.